Napjainkban szinte elengedhetetlen készség az angol nyelvtudás, ha külföldön szeretnénk dolgozni vagy tanulni, és számos magyarországi munkahelyen is követelmény (leginkább azokon a munkahelyeken, ahol külföldiekkel kell kommunikálni, angol szövegeket kell kezelni). Emellett a hétköznapokban is nagyon hasznos, ha értelmezni tudjuk az angol szövegeket, ugyanis a világhálón elérhető információk zöme ezen a nyelven férhető hozzá, és így a külföldiekkel is szót tudunk érteni.
Az angol nyelvtudásodat sikeresen elvégzett angol nyelvvizsgával tudod bizonyítani. Az angol nyelvvizsga alapfeltétel vagy előny, ha bizonyos egyetemi szakokra vagy munkahelyekre jelentkezel, ezért nem meglepő, hogy nagyon sokan nyelvvizsgáznak Magyarországon, és sok intézmény szervez angol nyelvvizsgát. Arról se feledkezzünk meg, hogy számos alkalmazottnak jár nyelvpótlék, ha rendelkeznek sikeres nyelvvizsgával. Ennek elérhetősége és összege állásonként változó. Mivel Magyarországon nagyon sok angol nyelvvizsga közül lehet választani, fontos tudni, melyik a megfelelő számodra.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük neked a legfontosabb információkat a Magyarországon letehető angol nyelvvizsgákról, hogy segítsünk a te igényeidnek legmegfelelőbb nyelvvizsga kiválasztásában. A cikk másik felében egy lista található, amely részletesen bemutatja az elérhető konkrét nyelvvizsgákat.
Ugrás a listához >>>A nyelvvizsgákra a nyelvvizsgát szervező intézet termeiben kerül sor, és egy iskolai zárthelyi dolgozathoz vagy vizsgához hasonlítanak. A vizsgáztatottaknak önállóan kell elvégezniük a feladatokat, csak a megengedett segédeszközöket használhatják (ami általában egy egynyelvű vagy kétnyelvű szótár), a vizsgáztatók pedig ügyelnek, hogy ne történjen szabálysertés, illetve válaszolnak olyan kérdésekre, amelyek nem segítik a vizsga konkrét kérdéseinek megválaszolását.
Minden nyelvvizsga a következő készségeket méri fel:
A beszédkészség kivételével az összes készséget írásos teszt formájában mérik fel, ezt nevezzük írásbeli vizsgának. A beszédkészséget szóbeli vizsgán kell bizonyítani egy általában 3 tagból álló vizsgáltató bizottság előtt, akik kérdéseket tesznek fel. Az írásbeli és szóbeli nyelvvizsga együtt komplex vizsgának számít. Bizonyos helyzetekben elegendő csak írásbeli vagy szóbeli vizsgát letenni, de szinte mindenhol a komplex nyelvvizsgát várják el. Az írás- és szóbeli vizsgák külön is letehetők és fizethetők, de olcsóbb és egyszerűbb komplex vizsgára jelentkezni, ugyanannál az intézetnél.
Az egyik lényeges tartalmi különbség az angol nyelvvizsgák között az, hogy egynyelvű vagy kétnyelvű vizsgáról van-e szó. Az egynyelvű komplex nyelvvizsga a fent említett készségeket méri fel, a kétnyelvű nyelvvizsga pedig a közvetítési (mediációs) készségeket is. A közvetítési készség felmérése azt jelenti, hogy az írott vagy hangzó szöveget le kell fordítani vagy összefoglalni egy másik nyelven, Magyarországon a magyar nyelvre. Egynyelvű vizsgán általában egynyelvű szótárt, kétnyelvű vizsgán pedig kétnyelvű szótárt lehet használni.
Fontos megemlíteni, hogy léteznek angol szaknyelvi vizsgák is. Ezek egy külön szakmai területre (pl. gazdasági, műszaki, üzleti, katonai stb.) specializálódott nyelvvizsgák, és az adott terület nyelvezetének ismeretét mérik fel. Sikeres szaknyelvi vizsgával könnyen el lehet helyezkedni az adott szakmában hazánkban és külföldön is, és van ahol feltétel az ilyen vizsga megléte. Az ilyen vizsgák jelentősen nehezebbek, mint az általános nyelvvizsgák, ugyanis az angol nyelvtani ismeretek mellett komoly szakmai tudásbeli felkészülést is igényelnek.
Az Európai Unióban a nyelvtudásnak 6 szintje van:
Nyelvvizsgázni B1 (alap), B2 (közép) és C1 (felső) szinten lehet.
Az angol nyelvvizsga szintjének kiválasztásakor elsősorban azt kell figyelembe venned, hogy milyen célból szeretnéd megszerezni a képesítést.
Ha egyetemre való bejutáshoz, diplomához, ösztöndíjhoz, álláshoz vagy egyéb konkrét dologhoz szükséges az angol nyelvtudás, akkor mindig megadják, milyen szintet várnak el (ilyen célból általában B2 vagy C1 nyelvvizsgát kell letenned). A B1 szint leginkább akkor szükséges, ha angol nyelvterületen szeretnél letelepedni, állampolgárságot szerezni, dolgozni (különösebb kommunikációt nem igénylő munkahelyeken), illetve az önéletrajzodban is szerepeltetni tudod.
Azt, hogy jelenleg melyik szinten vagy, és melyik szintű vizsgát tudnád letenni a tervezett időn belül és az az alatt megvalósítható felkészüléssel, úgy tudod legegyszerűbben leellenőrizni, ha kitöltesz vagy csak átnézel egy-egy szintfelmérőt. Ha pedig szakmai véleményt szeretnél kérni, akkor ajánljuk, hogy iratkozz be egy nyelviskolába, vagy legalább írj náluk egy próbatesztet. Így reális képet kaphatsz arról, mire éri meg elkötelezned magad.
A nyelvvizsgák zöme egynyelvű, és a legtöbb esetben egyszerűbb is ez a típusú vizsga, mert nem kell két nyelven gondolkozni, két nyelv között átváltani. A kétnyelvű szótár használata előnynek tűnhet, de mivel korlátozott idő áll rendelkezésre a vizsgák során, könnyen ki lehet csúszni az időből, ha sokáig keresgéljük az egyes szavakat. A másik ok, amiért egyszerűbb az egynyelvű nyelvvizsga, hogy ott nincs felmérve a magyar nyelvhelyesség, ami sokaknak nehézséget jelenthet. Külföldi, magyarul nem beszélő vizsgázók számára pedig egyértelműen csak az egynyelvű nyelvvizsga jöhet szóba.
Kétnyelvű nyelvvizsga akkor ajánlott, ha fordítói, közvetítői szakmában szeretnénk elhelyezkedni, és szépen tudunk magyarul fogalmazni.
A Magyarországon letehető angol nyelvvizsgák nehézségi szintje többnyire azonos, mert ugyanazon EU-s követelmények szerint készítik őket. Ez viszont nem jelenti azt, hogy mindenki számára minden vizsga ugyanakkora kihívást jelent.
Az egyes intézetek különböző feladattípusokból állítják össze a vizsgáikat. Mindenkinek más feladatok fekszenek jobban, ezért megéri utánanézni az intézetek honlapján, hogy milyen feladatokra lehet számítani (próbatesztek letöltésével). Az is fontos szempont lehet, hogy szabad-e szótárt használni a vizsgán vagy sem, mert egyeseknek könnyebben megy az idegenszavak megjegyzése, és gazdagabb a szókincsük, mint másoknak. Azt, hogy melyik nyelvvizsgákon szabad használni szótárt, kiderítheted az alábbi listánkból.
Érdemes viszont megemlíteni, hogy sokak szerint az újabb magyar nyelvvizsga-központok (pl. Euro, Pannon, TELC stb.) vizsgái könnyebbek, mint a régebbi intézeteké (pl. Rigó utca, BME) vagy a külföldi vizsgák (pl. Cambridge).
Nincs olyan nyelvvizsga, amit a világon mindenhol elfogadnak, de vannak rangosabb, külföldi intézetek által szervezett, nemzetközileg elismertebb nyelvvizsgák. Ilyenek például az IELTS, a TOEFL és a Cambridge vizsgák. Ezek közül a Cambridge nyelvvizsga a legrangosabb, és egyben az egyik legnehezebb is. Egy ilyen vizsgával fognak leghamarabb felvenni külföldi egyetemre vagy munkahelyre.
Nem árt tudni, hogy a külföldi intézetek által szervezett nyelvvizsgákat a legtöbb esetben honosítani kell, ha Magyarországon szeretnénk felhasználni pályázásra, pl. egyetemi felvételi eljárás vagy állásjelentkezés során. Ennek díja 10.000 forint, tehát ezzel számolni kell az angol nyelvvizsga kiválasztásakor. Ha pedig fordítói, közvetítői szakmában gondolkodunk, akkor érdemes lehet kétnyelvű vizsgát választani, bár ez legtöbbször inkább előny, mint feltétel.
Ezeket az angol nyelvvizsgákat magyarországi intézetek szervezik, és nem szükséges őket honosítani.
Ezeket a nyelvvizsgákat külföldi intézmények szervezik, és honosítani kell, hogy felhasználhasd őket Magyarországon, amikor valamely oktatási intézménybe vagy munkahelyre jelentkezel.
Ezeket a nyelvvizsgákat magyarországi intézmények szervezik, nem kell őket honosítani, és az angol nyelvtudás mellet egy adott szakmai terület angol szakmai nyelvezetének ismeretét is felmérik.
Ezeket a szaknyelvi vizsgákat külföldi intézetek szervezik, és honosítani kell őket, hogy felhasználhasd magyarországi pályázataid során.
Az angol nyelvvizsgákon összesen 60%-os eredményt kell elérned, hogy sikeres legyen, részfeladatonként pedig legalább 40%-ot. Ez azt jelenti, hogy minden feladatnál legalább 40%-os eredményt kell elérned, hogy sikeresen levizsgázz.
A vizsgaközpont honlapján általában megtalálhatók különféle segítő anyagok, amelyek felkészítenek a nyelvvizsgára, például próbatesztek vagy értékeléssel és mintamegoldással ellátott feladatok. Sőt, egyes intézmények vizsgafelkészítő tanfolyamokat is szerveznek, ahol alaposan felkészítenek azokra a feladatokra, amelyekre az adott intézmény vizsgáján számíthatsz.
Ezekért a tanfolyamokért fizetni kell, de ez egy nagyszerű lehetőség, ha biztosra szeretnél menni. Ha pedig nagy szintet kell lépned az angol nyelvtudásodban, hogy letedd az általad kiszemelt vizsgát, akkor ajánlatos beiratkozni egy nyelviskolába vagy keress egy angoltanárt, aki felkészít téged.
A magyarországi államilag elismert vizsgák ára 15 és 50 ezer forint között mozog. A külföldi vizsgák általában valamennyivel drágábbak, egyesek meghaladják a 80 ezer forintot is. A komplex vizsga általában drágább, mint külön az írásbeli vagy a szóbeli vizsga, de jóval kedvezőbb, mint a külön kifizetett írásbeli és szóbeli vizsga együtt.
Tehát aki szóbeli és írásbeli vizsgázni is szeretne, annak mindenképp ajánlott komplex vizsgára jelentkeznie. Most rajtad a sor. Mérd fel az angol nyelvtudásod szintjét, válassz angol nyelvvizsgát a listából, készülj fel, és tegyél a jövődért.